Perfmatters - en to fa_IR translation catalogue (362 entries)

en: %s Minutes
fa_IR: %s دقیقه

en: %s Seconds
fa_IR: %s ثانیه

en: 1 Minute
fa_IR: 1 دقیقه

en: 404 Template
fa_IR: تمپلیت 404

en: AUTOSAVE_INTERVAL is already enabled somewhere else on your site. We suggest only enabling this feature in one place.
fa_IR: قابلیت AUTOSAVE_INTERVA جایی دیگر در سایت شما فعال است! پیشنهاد می شود فقط در یک جا اعمال شود

en: Accessibility Mode
fa_IR: حالت دسترسی

en: Activate License
fa_IR: فعال سازی لایسنس

en: Add Blank Favicon
fa_IR: افزودن فاویکن خالی

en: Add Body Code
fa_IR: افزودن کد به بادی سایت

en: Add Footer Code
fa_IR: افزودن کد به فوتر

en: Add Header Code
fa_IR: افزودن کد به هدر سایت

en: Add New
fa_IR: افزودن جدید

en: Add WordPress archives to your Script Manager selection options. Archive posts will no longer be grouped with their post type.
fa_IR: افزودن آرشیوهای وردپرس به بخش گزینه های مدیریت اسکریپت.  پست های آرشیو دیگر در نوع خود دسته بندی نمی شود

en: Add the defer attribute to your JavaScript files.
fa_IR: افزودن Defer  به فایل جاوا اسکریپت

en: Add the font-display swap property to your Google Fonts.
fa_IR: ویژگی swap-display font را به Google Fonts خود اضافه کنید.

en: Adds a blank favicon to your WordPress header which will prevent a Missing Favicon or 404 error from showing up on certain website speed testing tools.
fa_IR: افزودن فاوی کن خالی به هدر وردپرس که دیگر خطای 404 در نبود فاویکن توسط ابزار تست سئو سایت شما نمایش داده نشود

en: Adjusted Bounce Rate
fa_IR: تنظیم نرخ پرش

en: All Devices
fa_IR: تمام دستگاه ها

en: All Transients
fa_IR: فایل های گذرا

en: Allow jQuery core to be deferred. We recommend testing this separately or leaving it off.
fa_IR: اجازه داده به jQuery هسته به منظور تعویق افتادن. پیشنهاد میکنیم این تنظیم خاموش بماند یا جدا تست شود

en: Allows MonsterInsights to manage your Google Analytics while still using the locally hosted gtag.js file generated by Perfmatters.
fa_IR: اجازه داد به Monsterinsight به مدیریت گوگل آنالیتیک

en: Anonymize IP
fa_IR: آی پی ناشناس

en: Any previous plugin-level disables will now disable the entire plugin. Please review your existing Script Manager configuration before enabling this option.
fa_IR: هر افزونه سطح افزونه کل لفزونه را غیر فعال میکند لطفا تنظمیات مدیریت اسکریپت را بازبینی کنید

en: Apply Default Settings
fa_IR: اعمال تنظیمات پیش فرض

en: Apply Default Settings to All Sites
fa_IR: اعمال تنظیمات پیش فرض را در همه سایتها

en: Apply the settings from your network default to all sites. Depending on the amount, this may take a while.
fa_IR: تنظیمات را از حالت پیش فرض شبکه خود روی همه سایت ها اعمال کنید. بسته به مقدار ، این ممکن است مدتی طول بکشد.

en: Are you sure? This will delete all existing Perfmatters meta options for all posts from the database.
fa_IR: مطمعن هستید؟ تمام گزینه های متای افزونه برای تمامی پست و دیتابیس حذف می شود

en: Are you sure? This will permanently overwrite all Perfmatters options for all subsites.
fa_IR: مطمعن هستید؟ تمام گزینه های متای افزونه برای تمامی پست و دیتابیس حذف می شود.

en: Are you sure? This will remove and reset all of your existing Script Manager settings and cannot be undone!
fa_IR: مطمعن هستید؟ تمام گزینه های متای افزونه برای تمامی پست و دیتابیس بازنشانی می شود

en: Assets
fa_IR: منابع

en: Auto Drafts
fa_IR: پیش نویس خودکار

en: Auto-Drafts Found
fa_IR: پیش نویس خودکار یافت شد

en: Automatically prefetch URLs in the background after a user hovers over a link. This results in almost instantaneous load times and improves the user experience.
fa_IR: پش بارگذاری آدرس در پس زیمنه باعث می وشد کاربر با هاور کردن موس روی آن در پس زمینه منابع آن لود شود و باعث افزایش سرعت شود

en: Autosave Interval
fa_IR: ذخیره سازی خودکار داخلی

en: CDN Exclusions
fa_IR: استثناعات CDN

en: CDN URL
fa_IR: آدرس CDN

en: CDN options that allow you to rewrite your site URLs with your CDN URLs.
fa_IR: گزینه CDN  اجازه میدهد آدرس های سایت شما در آدرس CDN  بازنویسی شود

en: Change Login URL
fa_IR: تغییر آدرس پیش فرض ورود

en: Choose a site to apply the settings from your network default site.
fa_IR: انتخاب سایت ار شبکه تا تنظیمات پیش فرض از آن اعمال شود

en: Choose a subsite that you want to pull default settings from.
fa_IR: انتخاب سایت زیر مجموعه برای دریافت تنظیمات پیش فرض

en: Choose which script method you would like to use.
fa_IR: از چه روش اسگریپت مایلید استفاده کنید

en: Choose who has access to manage Perfmatters plugin settings.
fa_IR: مشخص کنید چه کسی دسترسی به تنظیمات این افزونه داشته باشد

en: Clean Uninstall
fa_IR: لغو نصب کامل

en: Clear Local Fonts
fa_IR: پاک سازی فونت گوگل محلی

en: Click %s to view documentation.
fa_IR: کلیک کنید %s برای دیدن مستندات.

en: Close Script Manager
fa_IR: بستن مدیریت اسکریپت

en: Code added here will be printed above the closing body tag on every page of your website.
fa_IR: کد افزوده شده در اینجا در بالای برچسب Body هر صفحه سایت شما اعمال می شود

en: Code added here will be printed below the opening body tag on every page of your website.
fa_IR: کد افزوده شده در اینجا در پایین برچسب Body هر صفحه سایت شما اعمال می شود

en: Code added here will be printed in the head section on every page of your website.
fa_IR: کد افزوده شده در اینجا در هدر  هر صفحه سایت شما اعمال می شود

en: Comments are disabled.
fa_IR: نظرات غیر فعال

en: Completely disables WooCommerce cart fragmentation script.
fa_IR: به طور کامل فراگمنت ووکامرس را در سبد خرید غیرفعال شود

en: Controls how often WordPress will auto save posts and pages while editing.
fa_IR: تنظمیم میزان ذخیره خودکار پشت ها و صفحات

en: Controls how often the WordPress Heartbeat API is allowed to run.
fa_IR: کنترل کنید چقدر وردپرس مجاز به اجرای Heartbeat است

en: Current URL
fa_IR: آدرس فعلی

en: DNS Prefetch
fa_IR: بازخوانی DNS

en: DOM Monitoring
fa_IR: مانتورینگ DOM

en: Daily
fa_IR: روزانه

en: Database
fa_IR: پایگاه داده

en: Database optimization completed. No optimizations found.
fa_IR: دیتابیس بهینه شد! چیزی بهینه نشد

en: Database optimization completed. The following items were removed:
fa_IR: بهنیه سازی تکمیل شد. موارد زیر حذف شد

en: Database optimization is running in the background.
fa_IR: بهینه سازی داده در پس زمسنه درحال اجراست

en: Deactivate License
fa_IR: غیر فعال سازی لایسنس

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Default (Enabled)
fa_IR: پیش فرض (فعال)

en: Default settings applied!
fa_IR: تنظیمات پیش فرض اعمال شد

en: Defer JavaScript
fa_IR: تعویق جاوا اسکریپت

en: Defer Javascript
fa_IR: تعویق جاوا اسکریپت

en: Delay JavaScript from loading until user interaction. Format: one per line
fa_IR: تاخیر بارگذاری جاوا اسکریپت تا زمانی که کاربر تعاملی در سایت کند. فرمت در هر خط

en: Delay Javascript
fa_IR: تاخیر جاوا اسکریپت

en: Delay Timeout
fa_IR: تاخیر اتمام مهلت

en: Depends on
fa_IR: وابسته به

en: Desktop
fa_IR: دسکتاپ

en: Devices
fa_IR: دستگاه ها

en: Disable Cart Fragmentation
fa_IR: غیر فعال سازی بخش بندی سبد خرید

en: Disable Comments
fa_IR: غیر فعال سازی نظرات

en: Disable Dashicons
fa_IR: غیر فعال سازی Dashicon

en: Disable Display Features
fa_IR: غیر فعال سازی ویژگی نمایش

en: Disable Embeds
fa_IR: غیر فعال سازی جاسازها

en: Disable Emojis
fa_IR: غیر فعال سازی اموجی ها

en: Disable Everywhere
fa_IR: غیر فعال همه جا

en: Disable Google Fonts
fa_IR: غیر فعال سازی فونت گوگل

en: Disable Google Maps
fa_IR: غیر فعال سازی گوگل مپ

en: Disable Heartbeat
fa_IR: غیر فعال سازی Heartbeat

en: Disable Password Strength Meter
fa_IR: غیر فعال سازی برسی قدرت کلمه عبور

en: Disable Post Revisions
fa_IR: غیر فعال سازی بازبینی پست

en: Disable REST API
fa_IR: غیر فعال سازی REST API

en: Disable RSS Feeds
fa_IR: غیر فعال سازی خوراک RSS

en: Disable Scripts
fa_IR: غیر فعال سازی اسکریپت

en: Disable Self Pingbacks
fa_IR: غیر فعال سازی بازتاب ها

en: Disable Self Pingbacks (generated when linking to an article on your own blog).
fa_IR: غیر فعال سازی بازتاب ها ( زمانی که یک پست مقاله منتشر می شود لینک سازی می شود)

en: Disable Status Meta Box
fa_IR: غیر فعال سازی وضعیت متاباکس

en: Disable When Logged Out
fa_IR: غیر فعال زمانی که خارج شدید

en: Disable Widgets
fa_IR: غیر فعال سازی ابزارک ها

en: Disable WordPress Heartbeat everywhere or in certain areas (used for auto saving and revision tracking).
fa_IR: غیر فعال سازی Heartbeat همه جا و یا جای خاص

en: Disable WordPress generated RSS feed link tags.
fa_IR: غیر فعال سازی لینک برچسب های خوراک RSS

en: Disable WordPress generated RSS feeds and 301 redirect URL to parent.
fa_IR: حذف خوراک rss وردپرس و ریدایرکت 301 به ادرس اصلی

en: Disable XML-RPC
fa_IR: غیر فعال سازی XML-RPC

en: Disable for Non-Admins
fa_IR: غیر فعال برای غیر ادمین

en: Disable remarketing and advertising which generates a 2nd HTTP request.
fa_IR: غیر فعال سازی بازاریابی و تبلیغات که باعث ایجاد دومین درخواست hhtp  میشود

en: Disable specific elements of WooCommerce.
fa_IR: غیر فعال سازی بخش خاصی از ووکامرس

en: Disable the use of visual UI elements in the plugin settings such as checkbox toggles and hovering tooltips.
fa_IR: غیر فعال سازی کاربرد المان های ظاهری در تنظمیات افزونه مانند چک باکس و تول تیپ هاور

en: Disabled
fa_IR: غیر فعال

en: Disables REST API requests and displays an error message if the requester doesn't have permission.
fa_IR: غیر فعالی درخواست rest api و نمایش پیام خطا در صورتی درخواست کننده مجاز نباشد

en: Disables WooCommerce scripts and styles except on product, cart, and checkout pages.
fa_IR: غیر فعال سازی اسکریپت ووکامرس و استایل بجر در محصولات و سبد خرید و پرداخت

en: Disables WooCommerce status meta box from the WP Admin Dashboard.
fa_IR: حذف جعبه وضعیت ووکامرس از داشبورد ادمین

en: Disables WordPress XML-RPC functionality.
fa_IR: غیر فعال سازی عملکرد  XML-RPC

en: Disables WordPress comments across your entire site.
fa_IR: حذف نظرات از کل سایت

en: Disables all WooCommerce widgets.
fa_IR: غیر فعال سازی تمام ابزارک های ووکامرس

en: Disables dashicons on the front end when not logged in.
fa_IR: حذف Dashicon از فراننت زمانی که لاگین نیستید

en: Display Archives
fa_IR: نمایش آرشیو ها

en: Display Dependencies
fa_IR: نمایش وابستگی ها

en: Display Swap
fa_IR: نمایش مبادله

en: Documentation
fa_IR: مستندات

en: Enable AMP Support
fa_IR: فعال سازی AMP

en: Enable CDN Rewrite
fa_IR: فعال سازی بازنویسی CDN

en: Enable Instant Page
fa_IR: فعال سازی صفحه سریع

en: Enable Local Analytics
fa_IR: فعال سازی آنالیتک روی لوکال

en: Enable lazy loading on iframes and videos.
fa_IR: فعال سازی بارگذاری تنبل روی ویدیو و آیفریم ها

en: Enable lazy loading on images.
fa_IR: فعال سازی لود تنبل روی عکس ها

en: Enable support for analytics tracking on AMP sites. This is not a local script, but a native AMP script.
fa_IR: پشتیبانی از آنالیتیک برای سایت های AMP . این قابلیت AMP نیست

en: Enable syncing of the Google Analytics script to your own server.
fa_IR: فعال سازی همگام سازی گوگل انالیتیک در روی سرور خود

en: Enables rewriting of your site URLs with your CDN URLs which can be configured below.
fa_IR: فعال سازی بازنویسی آدرس سایت با cdn تنظیم شده در زیر

en: Enables the Perfmatters Script Manager, which gives you the ability to disable CSS and JS files on a page by page basis.
fa_IR: فعال سازی مدیریت اسکریپت که کمک به کنترل فایل های css js  می شود

en: Enter any directories or file extensions you would like to be excluded from CDN rewriting, separated by commas (,). Default: .php
fa_IR: وارد کردن هر مسیر و یا فایل که لازم است از بازنیوسی cdn شامل نشود- با کاما جدا شوند پیش فرض: .php

en: Enter any directories you would like to be included in CDN rewriting, separated by commas (,). Default: wp-content,wp-includes
fa_IR: وارد کردن هر مسیر و یا فایل که لازم است از بازنیوسی cdn شامل نشود- با کاما جدا شوند پیش فرض: wp-content,wp-includes

en: Enter your CDN URL without the trailing backslash. Example: https://cdn.example.com
fa_IR: آدرس cdn  خود را بدون بک اسلش واردکنید: https://cdn.example.com

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error: Blog Not Found.
fa_IR: خطا وبلاگ یافت نشد

en: Everywhere
fa_IR: همه جا

en: Exceptions
fa_IR: استثنائات

en: Exclude Post IDs
fa_IR: شناسه پست های مستثنا

en: Exclude from Deferral
fa_IR: مستثنا از تعویق

en: Exclude from Lazy Loading
fa_IR: مستثنا از لود تنبل

en: Exclude specific JavaScript files from deferral. Exclude a file by adding the source URL (example.js). Format: one per line
fa_IR: غیر شامل کردن جاوا اسکریپت از تعویق توسط آدرس

en: Exclude specific elements from lazy loading. Exclude an element by adding the source URL (example.png) or by adding any unique portion of its attribute string (class="example"). Format: one per line
fa_IR: حذف یک مورد از لود تبل با افزودن ادرس منبع

en: Expiration Date
fa_IR: تاریخ انقضاء

en: Expired Transients
fa_IR: فایل های گذرای منقضی شده

en: Expired Transients Found
fa_IR: فایل های گذرای منقضی یافت شد

en: Expired transients
fa_IR: فایل های گذرای منقضی شده

en: Export Plugin Settings
fa_IR: خروجی از تنظیمات افزونه

en: Export Settings
fa_IR: تنظیمات خروجی

en: Export your Perfmatters settings for this site as a .json file. This lets you easily import the configuration into another site.
fa_IR: خروجی گرفتن از تنظیمات افزونه

en: Extra options that pertain to Perfmatters plugin functionality.
fa_IR: گزینه های اضافی که عمکرد افزونه را بهتر میکند

en: Extras
fa_IR: بیشتر

en: Fonts
fa_IR: فونت‌ها

en: Footer
fa_IR: فوتر

en: General
fa_IR: عمومی

en: Global View
fa_IR: نمایش گلوبال

en: Google Analytics
fa_IR: آنالیتیک گوگل

en: Header
fa_IR: هدر

en: Heartbeat Frequency
fa_IR: میزان  Heartbeat

en: Hide Disclaimer
fa_IR: مخی سازی

en: Hide WP Version
fa_IR: مخفی سازی نسخه وردپرس

en: Hide the disclaimer message box across all Script Manager views.
fa_IR: مخفی سازی پیام وردپس

en: Host Google Font files locally on your server or CDN.
fa_IR: فایلهای Google Font را به صورت محلی بر روی سرور یا CDN خود میزبانی کنید.

en: Images
fa_IR: تصاویر

en: Import Perfmatters settings from an exported .json file.
fa_IR: وارد کردن تنظیمات از یک فایل json

en: Import Plugin Settings
fa_IR: تنظیمات ورودی افزونه

en: Import Settings
fa_IR: تنظمیات ایمپورت

en: Include all transients in your database optimization.
fa_IR: شامل شدن تمام فایل های گذرا در بهینه سازی دیتابیس

en: Include expired transients in your database optimization.
fa_IR: شامل شدن فایل های گذرای منقضی شده در بهینه سازی دیتابیس

en: Include jQuery
fa_IR: شامل شدن jQuery

en: Include logged-in WordPress admins in your Google Analytics reports.
fa_IR: شامل شدن ادمین های لاگین شده در گزارش آنالیتیک

en: Include post auto-drafts in your database optimization. This also includes auto-drafts for pages and custom post types.
fa_IR: شامل شدن پیش نویس های خودکار در بهینه سازی دیتابیس ( پست و کاستوم پست و صفحات)

en: Include post revisions in your database optimization. This also includes revisions for pages and custom post types.
fa_IR: شامل شدن بازبینی های پست در بهینه سازی دیتابیس

en: Include spam comments in your database optimization.
fa_IR: شامل شدن نظرات اسپم در بهینه سازی

en: Include tables in your database optimization.
fa_IR: شامل شدن جداول در بهنیه سازی

en: Include trashed comments in your database optimization.
fa_IR: شامل شدن نظرات حذف شده در بهینه سازی

en: Include trashed posts in your database optimization. This also includes trashed pages and custom post types.
fa_IR: شامل شدن پست های حذف شده در بهنیه سازی

en: Included Directories
fa_IR: مسیر های شامل

en: Input your Google Analytics tracking or measurement ID.
fa_IR: وارد کرن کد Tracking  آنالیتیک گوگل شناسه Measurement

en: Instant Page
fa_IR: صفحه سریع

en: JavaScript
fa_IR: جاوا اسکریپت

en: Lazy Load images across your site.
fa_IR: لود تنبل تصایر در کل سایت

en: Lazy Loading
fa_IR: لوت تنبل

en: License
fa_IR: لایسنس

en: License Key
fa_IR: کلید لایسنس

en: License Status
fa_IR: وضعیت لایسنس

en: License is activated.
fa_IR: لایسنس فعال

en: License is not activated.
fa_IR: لایسنس فعال نیست

en: Licenses Used
fa_IR: لایسنس استفاده شده

en: Lifetime
fa_IR: مادام العمر

en: Limit Post Revisions
fa_IR: محدود کردن بازبینی پست

en: Limits the maximum amount of revisions that are allowed for posts and pages.
fa_IR: محدود سازی مقدار بازبینی های مجاز یک پست و صفحه

en: Load delayed scripts after a set amount of time if no user interaction has been detected.
fa_IR: در صورت عدم شناسایی تعامل کاربر ، اسکریپت های تأخیری را پس از مدت زمان مشخص بارگیری کنید.

en: Load your analytics script in the header (default) or footer of your site. Default: Header
fa_IR: باگزاری اسکریپت آنالیتیک در هدر سایت( پیشفرض) یا فوتر

en: Loading Scripts
fa_IR: بارگذاری اسکریپت ها

en: Local Analytics is enabled but no Tracking ID is set.
fa_IR: بازگرای آنالیتیک فعالش است اما شناسه Tracking داده نشده

en: Local Google Fonts
fa_IR: فونت گوگل محلی

en: Local fonts cleared.
fa_IR: فونت های محلی سفارشی

en: Location
fa_IR: موقعيت

en: Logged In
fa_IR: وارد شده

en: Logged Out
fa_IR: خارج شده

en: Looking to speed up WordPress? Check out our <a href='https://woorkup.com/speed-up-wordpress/?utm_source=perfmatters&utm_medium=banner&utm_campaign=header-cta' title='WordPress Optimization Guide' target='_blank'>complete optimization guide</a>.
fa_IR: دنبال بهینه سازی وردپس هستید؟ <a href='https://woorkup.com/speed-up-wordpress/?utm_source=perfmatters&utm_medium=banner&utm_campaign=header-cta' title='WordPress Optimization Guide' target='_blank'>این آموزش را مشاهده کنید.</a>.

en: MU Mode
fa_IR: حالت MU

en: MU Mode is currently enabled, the above settings will apply to the entire plugin.
fa_IR: حالت اجباری فعال است. تنظمیات بالا به کل افزونه اعمال می شود

en: MU plugin file not found.
fa_IR: ففایل پلاگین MU  یافت نشد

en: MU plugin installed.
fa_IR: افزونه MU  نصب شد

en: MU plugin version mismatch.
fa_IR: مقدار mu ناهمخوان

en: Manage JavaScript loading on your site.
fa_IR: میدیت بارگذاری جاوا اسکریپت در سایت خود

en: Manage network access control and setup a network default site.
fa_IR: مدیریت دسترسی شبکه و تنظیم شبکه پیشفرض

en: Manage scripts loading on the current page.
fa_IR: مدیریت بارگذاری اسکریپت ها در صفحه فعلی

en: Manage the assets loading on your site.
fa_IR: میدیت بارگذاری منابع در سایت

en: Manage your Perfmatters license key and activation.
fa_IR: مدیریت لایسنس

en: Many plugins and themes require jQuery. We recommend either testing jQuery deferral separately or leaving this option turned off.
fa_IR: تعداد زیادی افزونه و قالب لازم است jQuery باشد. ما پیشنهاد میکنیم این را خاموش بزارید یا خوب تست کنید

en: Meta options not purged.
fa_IR: گزینه های متا حذف نشد

en: Meta options purged.
fa_IR: گزینه های متا حذف شد

en: Minimal
fa_IR: خیلی کم

en: Minimal Inline
fa_IR: حداقل داخل خط

en: Mobile
fa_IR: تلفن همراه

en: Monthly
fa_IR: ماهانه

en: Must-use (MU) mode requires elevated permissions and a file to be copied into the mu-plugins directory. This gives you more control and the ability to disable plugin queries, inline CSS, etc.
fa_IR: حالت اجبار لازمه مجوز برای کپی شده فایل ها دارد این به شما کنترل بیشتر در غیر فعال سازی افزونه می دهد

en: Network
fa_IR: شبکه

en: Network Access
fa_IR: دسترسی شبکه

en: Network Default
fa_IR: شبکه پیش فرض

en: Network Default not set.
fa_IR: شبکه پیش فرض تنظیم نشده

en: No available sites found.
fa_IR: هیچ سایتی پیدا نشد!

en: No disabled location selected.
fa_IR: هیچ مکان غیر فعال انتخاب نشده

en: No feed available, please visit the <a href='%s'>homepage</a>!
fa_IR: چیزی نیست, لطفا خانه را ببینید <a href='%s'>صفحه خانه</a>!

en: No import file given.
fa_IR: فایلی داده نشده

en: No meta options selected.
fa_IR: هیچ گزینه متایی انتخاب نشده

en: No options were changed.
fa_IR: گزینه ای تغییر داده نشده

en: None
fa_IR: هیچ

en: OFF
fa_IR: خاموش

en: ON
fa_IR: روشن

en: Once Monthly
fa_IR: ماهی یکبار

en: Once Weekly
fa_IR: هقته ای یکبار

en: Only Allow When Editing Posts/Pages
fa_IR: تنها مجاز هنگام ویرایش پست/ صفحه

en: Optimization options for Google Analytics.
fa_IR: تنظمیات آنالیتیک گوگل

en: Optimize Database
fa_IR: بهینه سازی پیاگاه داده

en: Optimize Now
fa_IR: بهینه شود

en: Optimize and clean up your WordPress database.
fa_IR: بهینه سازی و تمیز کردن دیتابیس وردپرس

en: Optimize your fonts.
fa_IR: بهینه سازی فونت های شما

en: Options
fa_IR: تنظیمات

en: Options saved.
fa_IR: تنظمیات ذخیره

en: Perfmatters
fa_IR: پرفمترز

en: Perfmatters Warning
fa_IR: اخطار

en: Perfmatters is a lightweight performance plugin developed to speed up your WordPress site.
fa_IR: این افزونه سبک سایت شما را بهینه میکند

en: Perfmatters plugin management tools.
fa_IR: ابزار مدیریت افزونه

en: Permanently delete all existing Perfmatters meta options from your database.
fa_IR: حذف دایمی متاهای افزونه از دیتابیس

en: Please upload a valid .json file.
fa_IR: لطفا یک فایل JSON  معتبر آپلود کنید

en: Post Auto-Drafts
fa_IR: ذخیره خودکار پیش نویس پست

en: Post Revisions
fa_IR: بازبینی پست

en: Preconnect
fa_IR: پیش اتصال

en: Preconnect allows the browser to set up early connections before an HTTP request, eliminating roundtrip latency and saving time for users. Format: https://example.com
fa_IR: پش اتصال با درخواست http

en: Preload
fa_IR: پیش بارگذاری

en: Preload allows you to specify resources (such as fonts or CSS) needed right away during a page load. This helps fix render-blocking resource warnings. Format: https://example.com/font.woff2
fa_IR: پیش بازگزاری منابع خاص مانند فونت ها

en: Preload resources you'll need later in advance.
fa_IR: پیش بارگذاری منابع بعدا به صورت حرفه ای لازم است

en: Preloading
fa_IR: درحال پیش بارگذاری

en: Prevent Google Maps from being disabled on specific post IDs. Format: comma separated
fa_IR: مانع لغو نمایش گوگل مپ در پست خاص

en: Purge Meta Options
fa_IR: گذینه های حذف متا

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Remove Comment URLs
fa_IR: حذف ادرس از نظرات

en: Remove License
fa_IR: حذف لایسنس

en: Remove REST API Links
fa_IR: حذف لینک های Rest API

en: Remove RSD (Real Simple Discovery) link tag.
fa_IR: حذف برچسب Real simple discovery

en: Remove RSD Link
fa_IR: حذف RSD لینک

en: Remove RSS Feed Links
fa_IR: حذف لینک های خوراک RSS

en: Remove Shortlink
fa_IR: حذف Short links

en: Remove Shortlink link tag.
fa_IR: حذف برچسب لینک Shortlink

en: Remove all existing local Google Font files and stylesheets.
fa_IR: تمام فایلهای محلی و سبک های موجود Google Font را حذف کنید.

en: Remove and reset all of your existing Script Manager settings.
fa_IR: حذف و بازنشانی تمامی تنظیمات اسکریپت منیجر

en: Remove jQuery Migrate
fa_IR: حذف jQuery Migrate

en: Remove wlwmanifest (Windows Live Writer) link tag.
fa_IR: حذف wlwmanifest  - windows live writer

en: Remove wlwmanifest Link
fa_IR: حذف لینک wlwmanifest

en: Removes REST API link tag from the front end and the REST API header link from page requests.
fa_IR: حذف برچسب لینک rest api  در هدر صفحات درخواستی

en: Removes WordPress Embed JavaScript file (wp-embed.min.js).
fa_IR: حذف اسکریپت wp-embed-min.js از وردپرس

en: Removes WordPress Emojis JavaScript file (wp-emoji-release.min.js).
fa_IR: حذف اسکریپ wp-emoji js از وردپس

en: Removes WordPress and WooCommerce Password Strength Meter scripts from non essential pages.
fa_IR: حذف برسی قدرت رمز برای ووکاورس و وردپرس در صفحات غیر ضروری

en: Removes WordPress version meta tag.
fa_IR: حذف متا تگ نسخه وردپرس

en: Removes any instances of Google Fonts being loaded across your entire site.
fa_IR: حذف فونت های گوگل

en: Removes any instances of Google Maps being loaded across your entire site.
fa_IR: حذف گوگل مپ از سایت

en: Removes jQuery Migrate JavaScript file (jquery-migrate.min.js).
fa_IR: حذف فایل jquery-migrate-min.js از وردپرس

en: Removes the WordPress comment author link and website field from blog posts.
fa_IR: حذف لینک سایت نویسنده نظرات

en: Renew Your License for Updates + Support!
fa_IR: تازه سازی لایسنس

en: Required by
fa_IR: مورد نیاز توسط

en: Reset Script Manager
fa_IR: بازنشانی مدیریت اسکریپت

en: Resolve domain names before a user clicks. Format: //example.com (one per line)
fa_IR: بهینه کردن نام دامن قبل از اینکه کاربر روی آنن کلیک کند - هر خط یک دامنه

en: Restore Defaults
fa_IR: بازنشانی تنظیمات پیش فرض

en: Restore default settings?
fa_IR: بازنشانی تنظیمات؟

en: Restrict your Script Manager configuration to logged-in admins only.
fa_IR: محدود سازی بخش مدیریت اسکریپت برای ادمین های وارد شده

en: Revisions
fa_IR: بازبینی ها

en: Revisions Found
fa_IR: بازبینی یافت شد

en: Run a one-time optimization of your WordPress database based on the selected options above. This process runs in the background.
fa_IR: اجرای یکباره بهنیه سازی دیتابی وردپرس

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Save License
fa_IR: ذخیره لایسنس

en: Save or remove your license key.
fa_IR: ذخیره یا حذف لایسنس

en: Saving
fa_IR: درحال ذخیره

en: Schedule a routine optimization of your WordPress database based on the selected options above. This process runs in the background and starts immediately after saving.
fa_IR: برنامه ریزی بهینه سازی  رویتن برای دیتابیس وردپرس روی تنظمیات بالا. این فرایند در پس زمینه اجرا خواهد شد

en: Scheduled Optimization
fa_IR: بهینه سازی برنامه ریزی شده

en: Script
fa_IR: اسکریپت

en: Script Manager
fa_IR: مدیریت اسکریپت

en: Script Type
fa_IR: نوع اسکریپت

en: Select Type
fa_IR: انتخاب نوع

en: Select a Site
fa_IR: انتخاب سایت

en: Select a site from the dropdown and click to apply the settings from your network default (above).
fa_IR: انتخاب یک سایت شبکه که تنظمیات را از شبکه پیش فرض بردارد

en: Select a site that is not already the Network Default.
fa_IR: انتخاب سایتی که از قبل شبکه نشده

en: Select which performance options you would like to enable.
fa_IR: تنظیمات مورد نظر خود را برای تقویت عملکرد وردپرس انتخاب  کنید

en: Set a timeout limit in seconds to better evaluate the quality of your traffic. (1-100)
fa_IR: تنظیم میزان حد زمانی در ثانیه برای سنجش بهتر ترافیک سایت(1-100)

en: Setting
fa_IR: تنظمیات

en: Setting a new schedule will run the database optimization process immediately after saving your changes.
fa_IR: تنظیم یک برنامه ریزی بهینه سازی دیگر پس از ذخیره  فرایند اجرا خواهد شد

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Settings failed to update.
fa_IR: تنظیمات بروزرسانی نشد

en: Settings saved successfully!
fa_IR: تنظمیات ذخیره شد

en: Shorten visitor IP to comply with privacy restrictions in some countries.
fa_IR: کوتاه سازی آی پی بازدیدکننده با محدودیت در برخی کشورها

en: Show dependencies for each script.
fa_IR: نمایش وابستگی ها برای هر اسکریپت

en: Site Admins (Default)
fa_IR: ادمین سایت ( پیش فرض)

en: Size
fa_IR: اندازه

en: Sorry, you do not have permission to make REST API requests.
fa_IR: شما مجاز به ساخت REST API  نیستید

en: Spam Comments
fa_IR: نظرات اسپم

en: Spam Comments Found
fa_IR: نظرات اسپم یافت شد

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Successfully imported Perfmatters settings.
fa_IR: تنظیمات وارد شد

en: Super Admins Only
fa_IR: فقط ادمین اصلی

en: Support
fa_IR: پشتیبانی

en: Swap out YouTube iFrames with preview thumbnails. The original iFrame is loaded when the thumbnail is clicked.
fa_IR: وقتی تصویر بند انگشتی کلیک شود آی فریم اصلی لود خواهد شد

en: Tables
fa_IR: جداول

en: Testing Mode
fa_IR: حالت تست

en: The Script Manager does not support AMP pages.
fa_IR: مدیر اسکریپت از صفحات AMP پشتیبانی نمی کند.

en: The Script Manager lets you disable CSS and JS files on a per post basis, by custom post types, and regex. We recommend testing this locally or on a staging site first, as you could break your site's appearance. You can also use Testing Mode to preview your configuration as an admin.
fa_IR: اسکریپت منیجر اجازه  میدهد شما فایلهای JS CSS را در هر پست و صفحه خاص غیر فعال کنید. پیشنهاد می شود این امکان در لوکال تست شود و بعد بر روی سایت اصلی اعمال شود. شما از حالت تست هم میتوانید استفاده کنید

en: The above settings will apply to all assets in this group.
fa_IR: تنظظیمات بالا به تمام منابع در این گروه اعمال می شود

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fa_IR: نسخه جدیدی است از %1$s در دسترس. %2$s دیدن نسخه %3$s جزئیات %4$s.

en: There is already an existing database optimization process running.
fa_IR: یک بهینه سازی اماده و درحال اجرا برای دیتابیس وجود دارد

en: These functions make permanent changes that cannot be reverted! Back up your database before proceeding.
fa_IR: این عمکردها تغییرات غیر قابل بازگشت ایجاد میکند لطفا از دیتابیس بکاپ بگیرید بعد

en: This has been disabled.
fa_IR: این غیر فعال است

en: This is a visual representation of the Script Manager configuration across your entire site.
fa_IR: این یک نمایش تصویری از تنظیمات میدیرت اسکریپت در کل سایت شماست

en: Tools
fa_IR: ابزار

en: Total size
fa_IR: اندازه کل

en: Track Logged In Admins
fa_IR: مانیتور وارد شده ها در ادمین

en: Tracking Code Position
fa_IR: جایگاه کد Tracking

en: Transients
fa_IR: گذرا

en: Transients Found
fa_IR: داده های گذرا

en: Trashed Comments
fa_IR: نظرات حذف شده

en: Trashed Comments Found
fa_IR: نظرات حذف شده یافت شد

en: Trashed Posts
fa_IR: پست های زباله

en: Trashed Posts Found
fa_IR: پست های زباله یافت شد

en: Type
fa_IR: نوع

en: Unlimited License needed for use in a multisite environment. Please contact support to upgrade.
fa_IR: لایسنس نامحدود

en: Unoptimized Tables Found
fa_IR: جداول بهینه نشده یافت شد

en: Use MonsterInsights
fa_IR: استفاده از MonsterInsight

en: Use your CDN URL when referencing Google Font files inside a parent stylesheet. Example: https://cdn.example.com
fa_IR: هنگام مراجعه به پرونده های Google Font در داخل یک صفحه سبک والدین ، از URL CDN خود استفاده کنید. مثال: https://cdn.example.com

en: Use your CDN URL when referencing analytics.js from inside gtag.js. Example: https://cdn.example.com
fa_IR: استفاده از CDN هنگام ارجاع به analytics.js از داخل GTAG.JS

en: Users
fa_IR: کاربران

en: View Documentation
fa_IR: نمایش مستندات

en: View and manage all of your Script Manager settings.
fa_IR: نمایش و میدیرت تمامی تنظیمات اسکریپت های شما

en: WP_POST_REVISIONS is already enabled somewhere else on your site. We suggest only enabling this feature in one place.
fa_IR: حالت WP_POST_REVISIONS قبلا درجایی دیگر فعال شده. پیشنهاد میشود این ویژگی در یکجا فقط فعال شود

en: Warning
fa_IR: اخطار

en: Watch for changes in the DOM and dynamically lazy load newly added elements.
fa_IR: نظارت بر تغییرات در DOM  و لود تنبل به صورت دینامیک هنگامی که المان جدید اضافه می شود

en: Weekly
fa_IR: هفتگی

en: When enabled, this will cause all Perfmatters options data to be removed from your database when the plugin is uninstalled.
fa_IR: با فعال شدن این بعد حذف افزونه تمامی داده های آن از دیتابیس حذف می شود

en: When set, this will change your WordPress login URL (slug) to the provided string and will block wp-admin and wp-login endpoints from being directly accessed.
fa_IR: وقتی این ویژگی فعال شود آدرس لاگین وردپرس تغییر میکند و مانع می شود wp-admin و wp-login  مستقیم قابل دسترسی باشد

en: WooCommerce
fa_IR: ووکامرس

en: You do not have permission to install plugin updates
fa_IR: شما مجاز به آپدیت این افزونه نیستید

en: You don't have any scripts disabled yet.
fa_IR: شما هیچ اسکریپتی را غیر فعال نکردید

en: YouTube Preview Thumbnails
fa_IR: پیشنمایش بند انگشتی یوتیوب

en: forgemedia
fa_IR: نوین وردپرس

en: https://forgemedia.io/
fa_IR: https://wpnovin.com

en: https://perfmatters.io/
fa_IR: https://wpnovin.com

en: iFrames and Videos
fa_IR: آی فریم و ویدیوها

en: second
fa_IR: ثانیه

en: seconds
fa_IR: ثانیه

en: video
fa_IR: ویدیو
